علائم بیش فعالی در کودکان

علائم بیش فعالی در کودکان

اکثر والدین نگران تحرک بیش از حد کودک خود هستند و گمان میکنند اگر فرزندشان جنب و جوش زیادی دارد حتما بیش فعال است.برخی دیگر نیز معتقدند تحرک وبازیگوشی فرزندان نشانه سلامتی آنها می باشد.

بیش فعالی درکودکان

واژه بیش فعالی در کودکان یا ADHD نوعی اختلال میباشد و خانواده ها با کمک گرفتن از پرستار کودک با کودک بیش فعال خود همراهی میکنند. 

021-62914

بعضی از کودکان بیش فعال علائمی دارند که پیش از مدرسه رفتن بروز می کند و والدین از اینکه نمی توانند روشی برای مقابله با بازیگوشی و عدم تمرکز فرزند خود بیابند شاکی هستند.

علائم بیش فعالی

بیش فعالی در کودکان و روش های مقابله با آن

بیش فعالی در کودکان که به اختصار ADHD نام دارد اختلالی شایع در کودکان است و گاه تا بزرگسالی ادامه دارد.همانطور که از عنوانش پیداست ویژگی های این اختلال شامل پر تحرکی، عدم تمرکز و توجه و رفتارهای غیر قابل پیش بینی و ناگهانی است.
بیشتر پدر و مادرها پر تحرکی فرزند خود را نشانه کنجکاوی یا هوش زیاد می دانند.بعضی ها هم از رفتارهای کودک خود خسته شده و او را تنبیه میکنند.باید توجه داشته باشیم که واکنش والدین بسیار مهم است و در شکل گیری شخصیت کودک بسیار موثر است.تشخیص بیش فعالی در کودکان با سن کم و درمان به موقع آن کمک بسیار بزرگی به کودک و خانواده ها میکند.معمولا پس از سه سالگی این اختلال به تدریج ظاهر میشود.در ادامه به بررسی علائم بیش فعالی در کودکان می پردازیم.

درمان بیش فعالی در کودکان

علائم بیش فعالی در کودکان

- تحرک بسیار زیاد
- تمرکز پایین و عدم توجه
- عملکرد کم در مدرسه
- پر حرفی
- بی قراری و نا آرامی
- مشکل در انجام دستورالعمل ها
- بر هم زدن بازی یا صحبت دیگران
- اختلال در اتمام تکالیف و وظایف عادی
- روابط اجتماعی ضعیف با دیگران
این علائم باید با دقت و با توجه سن کودک طی 6 ماه بررسی شود و در نهایت به متخصصین و مشاوره مراجعه شود.لازم به ذکر است که تشخیص این اختلال در کودکان به سادگی نمی باشد.

علائم بیش فعالی

انواع بیش فعالی در کودکان

بیش فعالی ویژگی هایی دارد که قابل دیدن است و هر کسی می تواند آن را تشخیص دهد.بیش فعالی به سه نوع تسیم میشود:

اختلال اول :

در نوع اول این اختلال کودک فقط در توجه و تمرکز دچار مشکل است.

اختلال دوم :

در کودک فقط پر تحرکی مشاهده میشود و مشکل تمرکز هم دارد.این مشکل در بیشتر کودکان دبستانی و در پسرها نیز سه تا پنج برابر دختران شایع است و اغلب در پسران اول خانواده قابل مشاهده است.

اختلال سوم :

این نوع اختلال معمولا پس از سه سالگی قابل تشخیص است.کودکان بیش فعال در نوزادی بسیار پر تحرک هستند و دست و پای خود را زیاد تکان می دهند.خواب کم، کم غذا بودن و گریه زیاد از علائم این نوع اختلال است.

مقابله با بیش فعالی

راهکارهای مقابله با بیش فعالی

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم تشخیص بیش فعالی آسان نمیباشد.بنابراین در درمان کودکان بیش فعال علاوه بر مصرف دارو، روش های تربیتی و برخورد مناسب با کودک نیز بسیار موثر است.خانواده بهترین حامی کودک بیش فعال و بزرگترین مشوق کودک برای گام برداشتن به سمت موفقیت است و باید بدانید فرزندتان از شما الگوبرداری میکند.البته پرستار کودک در منزل هم میتواند تاثیر مثبتی در کنترل و درمان کودک داشته باشد.

کودکان بش فعال

1- تغییر افکار و نگرش خود

والدین باید اطلاعات کافی درباره بیش فعالی کسب کنند و بدانند که کدام رفتار و عملکرد کودک مرتبط با این اختلال است و از روی عمد نمی باشد.این کودکان توانایی و قدرت یادگیری منحصر به فردی دارند و باید از تواناییشان در جهتی درست هدایت شود.

بیش فعالی در کودکان

2- آموزش درست صحبت کردن و گوش دادن

چگونگی ارتباط والدین با کودک بسیار مهم است و باید تمام اختلافات بین آنها از میان برداشته شود.پس بهتر است که :
- متناسب با سن کودک با او رفتار کنید
- برقراری ارتباط چشمی هنگام حرف زدن با کودک
- صحبت کردن با کودک با جملات ساده و گذاشتن خود جای کودک
- گوشکردن به صحبت های کودک و وقت گذاشتن برای او و کشف رفتارهای کودک
- با کودک آرام و محکم صحبت کنید بطوری که به صدای آرام شما نیز توجه داشته باشد
- احساس خود را با آرامش و بدون انتقاد از کودک بیان کنید.مثلا " نگران میشوم وقتی به موقع نمی خوابی "

درمان بیش فعالی

3- توجه مثبت به کودک

روش تربیتی موثر مخصوصا برای وضع قوانین توجه به ویژگی های مثبت کودک و تحسین او در طول روز است.با توجه به سن کودک و با استفاده از جملات متنوع و مناسب کودک خود را تحسین کنید و به او عشق بورزید.کودک را با دیگران مقایسه نکنید و کوچکترین موفقیت های او را نیز نادیده نگیرید.روزانه زمانی را به کودک خود اختصاص داده تا روابط نزدیکتری بین شما برقرار شود.همچنین به او قدرت انتخاب دهید تا فعالیت مورد نظر خود را انتخاب کند.

بهبود بیش فعالی

4- دادن دستورات مناسب وموثر

کودکان بیش فعال در تمرکز ناتوان هستند.برای تمرکز کودک و انجام فعالیت های خاص مراحلی را در نظر بگیرید:
- بازسازی محیط خانه
- کاهش تماسهای غیر ضروری و شلوغی ها
- خاموش کردن تلویزیون
- بازی نگاهتو برنگردون.به چشمان هم خیره شوید و هر کس زودتر خسته شد بازنده است.
- به او توجه کردن به کسی که در حال صحبت کردن است را یاد بدهید و او را تشویق کنید.
- مطمئن شوید که کودک وظایف خود را متوجه شده است و از او بخواهید آنها را با صدای بلند تکرار کند.
- برای انجام کارها از کودک خواهش نکنید زیرا به شما پاسخ " نه " میدهد.

انواع بیش فعالی در کودکان

5- آموزش نحوه درست فعالیتها به کودکان

با توجه به توانایی های کودک فعالیتهایی را در نظر بگیرید.قوانین شما واضح بوده و کودک متوجه انتظار و خواسته شما بشود.فعالیت ها را به مراحل کوچک تقسیم کنید و به کودک بگویید چه کاری را باید انجام دهد نه اینکه چه کاری را نباید انجام دهد.کودک را متوجه زمان شروع فعالیت کنید و ابتدا و انتهای کار را به او بگویید.برای کارهای مشخص تایم مشخص در نظر بگیرید.مثلا زمان غذا خوردن، خوابیدن، تماشای تلویزیون، ورزش، انجام تکالیف و زمان استراحت.مرور تکالیف مدرسه به صورت روزانه و آموزش نظم و ترتیب در انجام تکالیف و محیط آموزشی.
آموزش ایفای نقش کودکتان مانند مرتب کردن اتاقش، خوشامد گویی به مهمان، صحبت با کودکان دیگر، چیدن سفره و ...و به این ترتیب به او نشان میدهید که به مسئولیت پذیری او اعتماد دارید.

انواع بیش فعالی

6- تنبیه و تشویق کودک درزمان مناسب

تشویق کودک حس خوبی به او میدهد.بهتر است که پاداشها متفاوت باشند.می تواند خواسته او از پدر و مادر باشد یا محبت و نوازش.همچنین در صورت خواستن پاداش از سوی کودک رفتار خوب را از او بخواهید.مثلا به او بگویید " دیوار کثیف شده و برای دوباره زیبا شدنش باید آن را تمیز کنی "

بیش فعالی

7- توجه به رژیم غذایی و داروهای کودک

تغذیه نامناسب باعث تشدید بیش فعالی کودک میشود.وزن و قد و زمان غذا خوردن کودک را تعیین نمایید.چیپس و نوشابه های گازدار و پیتزا را حذف کرده وپروتئین، میوه خشک، مغزها و سبزیجات تازه را جایگزین کنید.

کودکان بیش فعال

8- پیوستن به گروه های حمایت

در این گروه ها والدین با والدین دیگر آشنا شده و به تبادل نظر می پردازند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

شرکت پرستاری طلوع طب
شماره تماس ها