انواع آلرژی

انواع آلرژی

آلرژی در انسانها به شکل های مختلفی وجود دارد و می توان آن را یکی از گسترده ترین بیماریهای کره زمین نام برد که شامل حساسیت دارویی و غذایی و حساسیت به عوامل محیطی میباشد.هر یک از این انواع مختلف علائم، پیشگیری و درمان مخصوص به خود را دارند که آگاهی از آنها میتواند موثر باشد و ما را از عوارض این بیماری دور نگه دارد.

آلرژی

مثلا گرده موجود در گیاهان می تواند سیستم ایمنی شخصی که دچار آلرژی است را به قدری تحریک کند که انگار آن فرد با یک مشکل جدی روبرو شده است.حساسیت یکی از شایع ترین مشکلات است و از هر ده نفر دو نفر به آن دچار هستند.

انواع آلرژی

علائم آلرژی

علائم آلرژی به سه دسته خفیف، متوسط و حاد تقسیم میشوند.واکنش خفیف به این معنی است که یک ناحیه از بدن را تحت تاثیر قرار میدهد مثل التهاب، خارش و آبریزش از چشم.
معمولا علائم متوسط در سایر قسمت های مختلف بدن منتشر میشوند و خارش چشم ممکن است به خارش گلو و تنگی نفس هم منجر شود.

این قضیه در عکس العمل حاد کاملا متفاوت است و آلرژی تمام بدن را میگیرد و منتشر میشود و موقعیتی خطرناک را به وجود می آورد و نیاز به فوریتهای پزشکی دارد.واکنش حاد ممکن است از خارش چشم شروع شده و در عرض چند دقیقه درتمام بدن پخش شود و نشانه هایی جدی مثل معده درد، گرفتگی عضلات، تهوع و اسهال را به دنبال خواهد داشت و حتی ممکن است التهاب مجاری تنفسی و گوارشی به حدی بالابرود که تنفس و حتی بلعیدن برای فرد دشوار شود.موارد دیگر مانند آشفتگی های ذهنی و سرگیجه نیز از نشانه های آلرژی هستند.چون مشکل آنافیلاکسی موجب کاهش شدید فشار خون میشود.

علائم آلرژی

چگونگی واکنش بدن نسبت به آلرژی

وقتی سیستم ایمنی شخص به طور افراطی در معرض ماده ای حساسیت زا قرار گیرد چندین اتفاق برای فرد می افتد و بدن برای مبارزه با این حالت شروع به تولید نوع خاصی از پادتن به نام lgE میکند.
اگر ماده حساسیت زا درون هوا باشد عکس العمل فرد در چشم ها، بینی و ریه اتفاق می افتد و اگر این ماده توسط شخص خورده شود واکنش آلرژیک در دهان، معده و سایر قسمت های دستگاه گوارش رخ میدهد.گاهی حساسیت در فرد به حدی میرسد که علائمی حاد مانند کهیر، کاهش فشار خون، شوک یا بیهوشی نیز به وجود می آید.

واکنش بدن به آلرژی

عوامل ابتلا به آلرژی

لازم است بدانید که تمام افراد مبتلا به آلرژی نیستند ولی اکثر این حساسیت ها ارثی هستند و از والدین به فرزند منتقل میشوند.اگر یکی از پدر و مادر آلرژی داشته باشد شانس ابتلای فرزند 50 درصد خواهد بود واگر هر دو دچار حساسیت باشند این درصد به 75 میرسد.در ادامه به برخی عوامل ایجاد آلرژی اشاره میکنیم.

علائم آلرژی

عوامل غذایی

متداول ترین نوع حساسیت آلرژیبه صورت است و در حدود 5 درصد از بزرگسالان و 8 درصد از کودکان را درگیر میکند و این آمار رو به افزایش است.آلرژی ممکن است در اثر مواد غذایی مختلف ایجاد گردد که اغلب آنها شامل هشت دسته مواد غذایی هستند که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.
حساسیت های غذایی نوعی بیماری است که در آن غذاهای خاص باعث پاسخ ایمنی غیر طبیعی می شود و آغاز آن به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن به اشتباه برخی از پروتئین ها را مضر تلقی میکند و سپس اقدامی حفاظت کننده از جمله آزاد کردن مواد شیمیایی مثل هیستامین را راه اندازی میکند.افرادی که دچار حساسیت غذایی هستند با قرار گرفتن در معرض مقدار بسیار کمی از مواد غذایی نیز دچار واکنش آلرژیک میشوند.این علائم می تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت بعد خود را نشان دهند و به صورت تورم زبان، دهان و یا اختلالاتی در تنفس، فشار خون پایین، استفراغ، اسهال، کهیر بثورات خارش دار باشد.
در موارد حادتر حساسیت غذایی ممکن است باعث آنافیلاکسی شود و علائمی دارد که خیلی سریع رخ میدهد و شامل بثورات خارش دار، تورم زبان و گلو، تنگی نفس و فشار خون پایین میشود و حتی میتواند منجر به مرگ نیز بشود.اکثر افراد نیز قادر به تحمل برخی مواد غذایی نیستند که معمولا با آلرژی اشتباه گرفته میشود.

حساسیت های غذایی

1- آلرژی به شیرگاو

این نوع آلرژی بیشتر در نوزادان و کودکان بروز میکند مخصوصا حدود شش ماهگی که در معرض پروتئین شیر گاو قرار میگیرند.این حساسیت از شایع ترین آلرژی در کودکان است که 2 تا 3 درصد از نوزادان و کودکان را تحت تاثیر قرار میدهد و حدود 90 درصد این افراد با همین شرایط تا سه سالگی رشد میکنند.
افراد مبتلا به این نوع حساسیت IgE معمولا در بازه زمانی 5 تا 30 دقیقه پس از خوردن شیر گاو واکنش هایی نظیر تورم، خارش، کهیر یا استفراغ از خود نشان میدهند.
در حساسیت غیر lgE علائم روی معده عمل میکنند و شامل استفراغ، یبوست یا اسهال و التهاب دیواره روده هستند.
تشخیص این نوع آلرژی دشوار است و اگر حساسیت به شیرگاو تشخیص داده شود تنها درمان آن جلوگیری از مصرف شیر گاو و غذاهای حاوی آن مانند شیر، پودرشیر،پنیر، کره، مارگارین، ماست، خامه و بستنی می باشد.اگر نوزاد با شیر مادر تغذیه میکند لازم است که مادر از خوردن این مواد غذایی پرهیز کند و کودکانی که با شیر خشک تغذیه میشوند طبق دستور متخصص اطفال باید شیر خشک مناسب را برای آنها تهیه کرد.

حساسیت به شیر گاو

2- حساسیت به تخم مرغ

حساسیت به تخم مرغ دومین علت شایع آلرژی در کودکان است و معمولا 68 درصد این کودکان تا سن 16 سالگی این حساسیت را دارند وعلائم آن شامل: استرس گوارشی مثل معده درد، واکنش های پوستی مانند کهیر، مشکلات تنفسی و در موارد نادر آنافیلاکسی است.
بیشتر پروتئین هایی که باعث آلرژی میشوند دورن سفیده تخم مرغ هستند وبنابراین روش درمان آن پرهیز از مصرف مواد غذایی عاری از تخم مرغ می باشد.تحقیقات نشان داده اند 70 درصد کودکانی که به تخم مرغ حساسیت دارند با خوردن بیسکوییت یا کیک مشکلی ندارند.

حساسیت به تخم مرغ

3- حساسیت به آجیل درختی

بعضی از نمونه های آجیل که باعث حساسیت در افراد میشود عبارتند از آجیل برزیلی، بادام هندی، آجیل ماکادمیا، پسته، آجیل کاج و گردو.افراد مبتلا به این نوع آلرژی به محصولاتی که این آجیل ها در آنها بکار رفته نیز حساسیت دارند و توصیه میشود از مصرف انها خودداری کنند.زیرا در صورت حساسیت به یک نوع آجیل درختی زمینه ابتلای آلرژی به انواع دیگر آن بیشتر است.
حساسیت به آجیل درختی یک بیماری مادام العمر است و میتواند بسیار شدید باشد به طوری که مسئول 50 درصد از مرگ و میرهای ناشی از آنافیلاکسی است.به افراد مبتلا توصیه میشود که تمام وقت یک قلم EPI که دستگاهی برای تزریق آدرنالین است همراه خود داشته باشند که هنگام بروز واکنشهای آلرژیک شدید با انجام تزریق جان خود را نجات دهند.

حساسیت به آجیل درختی

4- حساسیت به بادام زمینی

حساسیت به بادام زمینی هم بسیار شایع است و میتواند بسیار شدید و حتی کشنده نیز باشد.افرادی که به بادام زمینی حساسیت دارند معمولا به آجیل درختی هم حساسیت دارند و افرادی که خانوادگی به این نوع آلرژی دچار هستند بیشتر در معرض خطر قرار دارند.این نوع آلرژی نیز از طریق عدم مصرف قابل درمان است و اگر کودکی مبتلا به این حساسیت است بهتر است که بصورت منظم به پزشک مراجعه داشته باشد.

حساسیت به بادام زمینی

5- حساسیت به صدف

این آلرژی به حساسیت به سخت پوستان شناخته میشود و بدن شما به پروتئین سخت پوستان و نرم تنان از خانواده های ماهی حمله میکند.نمونه هایی از سخت پوستان که باعث حساسیت میشوند عبارتند از میگو، حلزون، خرچنگ دریایی، خرچنگ خاردار، ماهی مرکب و حلزون اسکالوپ.این آلرژی در اثر پروتئین تروپوماسین است که در سخت پوستان است و پروتئین های دیگری نیز مانند کینال، آرژنین و زنجیره سبک میوزین در تحریک سیستم ایمنی بدن نقش دارند.
خوب است بدانید که حتی بخارات ناشی از پخت و پز سخت پوستان هم می تواند باعث واکنشهای آلرژیک شود و افراد باید از آن اجتناب کنند.

حساسیت به ماهی

6- حساسیت به گندم

واکنش بدن به یکی از پروتئین های موجود در گندم را حساسیت به گندم می نامند که درکودکان بیشتر شایع است و می تواند باعث مشکلاتی نظیر استرس گوارش، کهیر، استفراغ، بثورات و تورم شود و در موارد حادتر باعث آنافیلاکسی نیز باشد.روش تشخیص این نوع آلرژی از طریق آزمایش میباشد و تنها درمان آن پرهیز از مصرف گندم و غذاهای حاوی آن است.یعنی باید از غذاها و همچنین محصولات زیبایی و آرایشی حاوی گندم نیز دوری کرد.

حساسیت به گندم

7- حساسیت به سویا

این نوع آلرژی تقریبا 0.4 درصد کودکان را تحت تاثیر قرار میدهد و در کودکان زیر سه سال مشاهده میشود و به دلیل یک پروتئین در دانه سویا اتفاق می افتد و معمولا70 درصد کودکان با این حساسیت بزرگ میشوند و علائم آن خارش و سوزش دهان، آبریزش بینی تا راش و آسم و مشکلات تنفسی است.در موارد نادر حساسیت به سویا می تواند باعث آنافیلاکسی نیز باشد.
قابل توجه است تعداد کمی از بچه هایی که آلرژی به شیر گاو دارند به سویا نیز حساسیت دارند.محرک های متداول حساسیت به سویا شامل سویا و محصولات سویا مانند شیر سویا یا سس سویا است و به دلیل آنکه سویا در اکثر مواد غذایی وجود د ارد خواندن برچسب محصولات غذایی ضروری است و تنها راه درمان این آلرژی پرهیز از مصرف سویا است.

حساسیت به ماهی

8- آلرژی به ماهی

تقریبا 2 درصد از بزرگسالان مبتلا به این آلرژی هستند و واکنش های آلرژیک در آنها بسیار جدی و حتی کشنده نیز خواهد بود.علائم اصلی این آلرژی اسهال و استفراغ است و توصیه میشود افراد مبتلا قلم EPI را با خود داشته باشند تا اگر تصادفی با خوردن ماهی دچار واکنش های شدید شدند از آن استفاده کنند.معمولا افراد به چند نوع ماهی حساسیت دارند و این حساسیت شامل تمام ماهی ها نمی باشد.

کودکان و سالمندان بیشتر در معرض خطر آلرژی هستند و باید از آنها مراقبت شود.بنابراین اگر کودک یا سالمندی دارید که مبتلا به آلرژی است و باید در خانه تنها بماند برای مراقبت از آنها از پرستار سالمند یا پرستار کودک کمک بگیرید.طلوع طب می تواند با مشاوره رایگان به شما درانتخاب پرستار مناسب کمک کند.

021-62914


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

شرکت پرستاری طلوع طب
شماره تماس ها