پرستاری از بیماران مبتلا به آلزایمر

پرستاری از بیماران مبتلا به آلزایمر

پرستاری از بیماران مبتلا به آلزایمر


نکاتی که زندگی روزمره را برای بیمار مبتلا به الزایمر راحت تر می کند


پرستاری از بیماران مبتلا به آلزایمر نیازمند سازگاری، صبوری و انعطاف پذیری است. برای جلوگیری از نا امیدی و کلافگی، نکات زیر را در انجام کارهای روزمره مدنظر داشته باشید. از محدود کردن انتخاب ها گرفته تا کم کردن حواس پرتی و ایجاد محیطی امن برای بیمار.
اگر پرستار یک بیمار آلزایمر هستید و یا از عزیز بیماری مراقبت می کنید، باید در نظر داشته باشید با پیشرفت آلزایمر در بیمار، قدرت مدیریت کارها و وظایف روزمره کاهش پیدا می کند. نکات کاربردی زیر را به کار بگیرید تا در بیمار حس استقلال و احترام و عزت نفس ایجاد کنید.


از نا امیدی ها بکاهید


بیمار مبتلا به آلزایمر ممکن است در مقابل کاهش توان خود در انجام کارهای ساده روزمره، دچار استرس و اضطراب شود. برای کاهش نا امیدی در مقابل این چالش ها نکات زیر را در نظر بگیرید:


با فکر برنامه ریزی کنید:


برای کاهش اضطراب یک روال عادی و روتین برای کارهای روزمره در نظر بگیرید. بیماران مبتلا به آلزایمر می توانند یاد بگیرند و از برنامه ریزی ها پیروی کنند. معمولا بهتر است کارهایی مانند ویزیت پزشک یا حمام رفتن را در مواقع شادابی و سرحالی قرار دهید. همچنین در برنامه های خود فضاهای خالی برای انجام کارهای بدون برنامه و مفرح در نظر بگیرید.


عجله نکنید:


انجام کارها توسط بیمار حتما زمان بیشتری نسبت به قبل میطلبد. به بیمار اجازه دهید در حین انجام کارها هر چند دفعه که لازم داشت استراحت کند. برای انجام هر کار وقت بیشتری در نظر بگیرید و به هیچ وجه بیمار را هول نکنید.


بیمار را مشارکت دهید:


به بیمار اجازه دهید با کمترین کمک تا جایی که در توانش است کارهای خود را انجام دهد. برای مثال بیماران مبتلا به آلزایمر می توانند میز غذا را بچینند یا در صورت آماده کردن لباس ها خود آنها را بپوشند.


به بیمار حق انتخاب دهید:


برای کارهای روزمره به بیمار حق انتخاب دهید، تعداد گزینه ها بهتر است کم باشند. برای مثال دو لباس در دسترس وی قرار دهید تا هریک را دوست داشت بپوشد، یا از وی بپرسید که نوشیدنی گرم یا سرد میل دارد، یا دوس دارد قدم بزند یا فیلم ببیند.


دستورالعمل های ساده ارایه کنید:


برای بیماران مبتلا به آلزایمر پیروی از راهنمایی ها و دستورالعمل های تک مرحله ای ساده تر است. آنها را مرحله به مرحله راهنمایی کنید.


عوامل حواس پرتی را کاهش دهید:


در هنگام غذا خوردن و یا صحبت کردن حتما تلویزیون را خاموش و دیگر عوامل پرت کننده حواس را به حداقل برسانید تا بیمار راحت تر روی کار در حال انجام خود تمرکز کند.

پرستاری از بیماران آلزایمر


انعطاف پذیر باشید


با گذر زمان، بیمار مبتلا به فراموشی بیشتر و بیشتر وابسته و نیازمند کمک می شود. ولی شما کارهای بسیاری می توانید به منظور کاهش نا امیدی و افزایش کیفیت زندگی و برخورد های خود با بیمار انجام دهید. انعظاف پذیر باشید و توقعات خود را مدیریت کنید و روال روزمره را با توجه به نیازهای بیمار تغییر دهید.
برای مثال، اگر بیمار بر پوشیدن یک دست لباس یکسان اصرار دارد، از آن لباس به تعداد برایش تهیه کنید تا همان لباس مورد نظرش را هرروز بپوشد. یا اگر در مقابل حمام رفتن مقاومت می کند، تعداد دفعات حمام کردن وی را کاهش دهید. مدیریت توقعات و انعطاف پذیری گام مهمی در سلامت بیمار شماست.


محیطی امن برای بیمار ایجاد کنید


بیماری آلزایمر قدرت تصمیم گیری و حل مشکلات را در فرد کاهش می دهد. به همین علت احتمال آسیب بیشتر می شود. برای بالا بردن ایمنی نکات زیر را در نظر داشنه باشید:


از زمین خوردن جلوگیری کنید:


از تکه های کوچک فرش در گوشه کنار خانه و سیم کشی های بلند و نامنظم و دست و پاگیرو هرگونه بهم ریختگی که می تواند به زمین خوردن بیمار منجر شود خودداری کنید. فرش ها را به زمین محکم کنید و در راه پله ها و جاهای ضروری از حفاظ و دستگیره مناسب استفاده کنید.


قفل کنید:


برای کابینت ها از قفل استفاده کنید. تمام کابینت های حاوی مواد خطرناک مانند داروها، الکل، سلاح ها، مواد شوینده سمی، ظروف و اثاثیه خطرناک و ابزارها باید قفل شوند.


دمای آب را بررسی کنید:


دمای آب گرم را از آبگرمکن کاهش دهید تا از سوختگی های ناخواسته جلوگیری کنید.


موارد ایمنی آتش سوزی را رعایت کنید:


کبریت ها و فندک ها را دور از دسترس بیمار قرار دهید. اگر بیمار سیگار می کشد، اطمینان حاصل کنید که این کار را فقط با نظارت پرستار انجام می دهد. کپسول ضدحریق را در دسترس قرار دهید و در تمام خانه از حسگر های دود و آتش استفاده کنید و باتری های آنها را به موقع تعویض کنید.

پرستاری از بیماران آلزایمر


روی پرستاری و مراقبت شخصی تمرکز داشته باشید


بیماری آلزایمر در هر شخص تجربه و پیشرفت متفاوتی دارد. با توجه به این موضوع تکنیک های پرستاری باید متفاوت باشند. نکات بالا را با توجه به نیاز فردی بیمار خود تغییر دهید.
به خاطر داشته باشید، پاسخ ها و رفتار های بیمار شما با گذشته خود فرق خواهد کرد. صبر و انعطاف پذیری به همراه نگه داری فردی مناسب و حمایت خانواده و دوستان، به شما کمک می کند تا همیشه چند قدم از خستگی ها و نا امیدی ها جلوتر باشید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

شرکت پرستاری طلوع طب
شماره تماس ها