لزوم آگاهی جامعه از مزایا و نیازهای سالمندی

لزوم آگاهی جامعه از مزایا و نیازهای سالمندی

چگونه جامعه را از مزایای سالمندی آگاه کنیم؟

کیفیت زندگی سالمندان در کشورهای در حال توسعه تحت تاثیر عوامل متعددی از جمله موارد زیر قرار دارد :


1- دیدگاه جامعه نسبت به نیازهای سالمندان که نیازهای بهداشتی و پزشکی فقط قسمتی از آن است.
- سالمندان با مشکلات خود مدارا می کنند و پیگیر مراقبتهای پزشکی نمی شوند.آنها اغلب این بیماریها را روندی طبیعی در دوران پیری تلقی می کنند.
- خانواده های سالمندان نیز مشکلات آنها را نادیده می گیرند و هزینه نمی کنند.فقط هنگامی که سالمندان به بیماریهای سخت مبتلا می شوند به پزشک مراجعه میکنند.
- حتی متخصصین و کارکنان بهداشتی نیز اولویت را به کودکان و بزرگسالان میدهند و به دلیل عدم آگاهی و شناخت نیازهای بهداشتی پزشکی سالمندان آنها را نادیده میگیرند.
- مسئولین برخی کشورها نیز در برنامه ریزیها کودکان و جوانان را در درجه اول اهمیت قرار میدهند و به سالمندان اولویت کمتری میدهند.
2- به علت برخی موارد زیر مراقبتهای بهداشتی سالمندان باید موردتوجه قرار گیرد:
- محدودیت و کوتاهی منابع دولتی که اغلب مختص کودکان و بزرگسالان است.
- محدودیت امکانات خانواده که معمولا هم صرف کودکان و نوجوانان و بالغین میشود.
- کمبود امکانات پزشکی کافی در روستاها و شهرهای کوچک جهت مراقبت از سالمندان
3- تامین منابع کافی و قابل دسترس در جوامع محلی :
- کمک های حمایتی دولت از جمله حقوق بازنشستگی ، مواد غذایی، دارو و حمل و نقل یارانه ای
- بخشهای خصوصی مانند سازمانهای غیر دولتی و خیریه
- تسهیلا ت مراقبتهای بهداشتی

کیفیت زندگی سالمندان


مراقبت از سالمندان


جهت مراقبت از سالمندان تنها تمرکز بر روی مسائل و مراقبتهای بهداشتی و پزشکی آنها کافی نیست.بلکه این مراقبت ها باید در تمام ابعاد زندگی آنها رعایت شود.


نیازهای اصلی سالمندان :


- نیاز به سرپناه و مکانی مناسب جهت سکونت
- نیاز به انواع مواظبت
- نیاز به بهداشت
- نیاز به منبع مالی
- نیاز به ارتباطات اجتماعی

نیازهای اساسی سالمندان


وابستگی اقتصادی سالمندان


اغلب سالمندان ازنظر اقتصادی وابسته به دیگران هستند و تعداد کمی از آنها منبع مالی کافی جهت دوران پیری خود دارند.در اکثر کشورهای در حال توسعه برای سالمندان حقوق بازنشستگی وجود ندارد و اگر هم باشد برای رفع نیازهایشان کافی نیست.برخی از سالمندان نیز فرزندان خود را از لحاظ مالی حمایت می کنند.اما با این وجود اکثرسالمندان چه در میان خانواده باشند چه در خانه سالمندان زندگی کنند جهت رفع نقص های خود نیازمند منابع مالی هستند.مانند تهیه عینک یا سمعک و عصا و غیره.در برخی از کشورها کمک های مالی از طریق منابع دولتی صورت میگیرد و در برخی دیگر خیریه ها و سازمانهای خصوصی این کار را انجام میدهند.


شرایط زندگی سالمندان

در بیشتر کشورهای در حال توسعه سالمندان درکنار خانواده زندگی می کنند و توسط افراد خانواده نگهداری و مراقبت میشوند و درصد اندکی از آنها به موسسات و مراکز نگهداری نیاز دارند.سالمندان و خانواده های آنان باید به این نکته توجه داشته باشند که اتق استراحت سالمند باید راحت، روشن و دارای تهویه مناسب باشد.همچنین محیط حمام نیز امن باشد.فرش و قالیچه ها به گونه ای باشند که امکان خطر لیز خوردن برای سالمندان وجود نداشته باشد.اگر خانواده ای در محیط آپارتمان زندگی میکنند باید شرایطی موجود باشد تا سالمند بتواند روزانه برای ورزش کردن به پایین برود.

وضع زندگی سالمندان


نیاز به مراقبت در سالمندان


با افزایش سن سالمندان جهت انجام امورات خود حتی کارهای روزمره مانند لباس پوشیدن، غذا خوردن و استحمام احتیاج به کمک دارند که معمولا اعضای خانواده این کار را انجام میدهند.وقتی زوج سالمند مستقلا با هم زندگی میکنند خوب است که به همدیگر در انجام کارها کمک کنند.همچنین اگر زوج سالمندی برای انجام کارهای روزمره و یا کارهای بیرون از خانه نیاز به کمک داشته باشند می توانند از گروهایی که تحت عنوان مراقبین شخصی در جوامع محلی فعالیت می کنند بهره ببرند.


نیاز به شرکت در اجتماع و داشتن روابط اجتماعی سالمندان


تنها زندگی کردن و انزوا از دلایل افسردگی در میان سالمندان است.سالمندانی که در میان خانواده زندگی میکنند و با بچه های خود رابطه خوبی دارند به افسردگی دچار نمیشوند.موسسات و یا خانه سالمندانی که با شرایط خوب سازماندهی شده باشند سعی میکنند که فرد سالمند به حضور خود در جامعه ادامه دهد و احساس مفید بودن داشته باشد.

روابط اجتماعی سالمندان


مراقبت های خاص پزشکی سالمندان


سالمندان دچار مشکلات و بیماریهای مختلفی هستند که به درمان نیاز دارد.برخی از آنها نیز به سهولت قابل درمان هستند مانند جراحی آب مروارید،استفاده از سمعک و یا دندان مصنوعی و ...بنابراین آگاهی کارکنان بهداشتی از این نیازهای خاص بسیار ضروری است.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

شرکت پرستاری طلوع طب
شماره تماس ها