اختلالات روانی سالمندان

اختلالات روانی سالمندان

وقتی صحبت از سالمندی به میان می آید مادربزرگ و پدر بزرگ نخستین افرادی هستند که به ذهن انسان می آیند.از طرفی دیگر زندگی هر لحظه به پیش می رود و ما از همان بدو تولد پیر شدن ر اشروع کرده ایم.
معمولا به دوره ای از زندگی انسان که از 65 سالگی آغاز می شود دوران سالمندی گفته می شود.با افزایش سن تغییراتی در بدن پیش می آید.عملکرد بیشتر اندامهای بدن کاهش می یابد.در مغز هم مانند سایر اعضای بدن تغییراتی رخ می دهد.توانایی حافظه کاهش می یابد و یادگیری موضوعات جدید دشوار می شود.بنابراین قدرت سالمندان در مواجه شدن با مسائل جدید و یافتن راه حل برای آنها کم می شود که عاملی خطرزا برای سلامتی روان آنها محسوب می شود.
مرگ اقوام و دوستان و مخصوصا همسر،ازدواج و مستقل شدن فرزندان و دوری از آنها، محدودیتهای ناشی از بیماری های مختلف جسمانی و مشکلاتی مانند کاهش شنوایی و بینایی از نمونه های این عوامل محسوب می شوند که باعث منزوی شدن سالمند از اجتماع است.اگر فرد سالمند قادر به برخورد صحیح با این وضعیت دشوار نباشد منجر به ایجاد اختلالات روانی در او میشود.افسردگی و زوال عقل از مهم ترین این اختلالات در سالمندان است.اضطراب و بی خوابی نیز میتواند زمینه ای برای بوجود آمدن این اختلالات باشد.

مشکلات روانی سالمندان


- افسردگی سالمندان


افسردگی از رایجترین مشکلات روانی در سالمندان است ولی فرآیندی طبیعی در این دوران نیست و طبق تحقیقات انجام شده اغلب سالمندان از زندگی خود راضی هستند.عواملی مانند انواع بیماریهای جسمی و مصرف برخی داروها و استرسهای روانی مثل مرگ عزیزان، احساس تنهایی و مشکلات اقتصادی میتواند موجب افسردگی در سالمندان شود.به ویژه اگر سالمند حس کند که حمایت اطرافیان و کنترل اوضاع زندگیش را از دست داده است.


- زوال عقل ( دمانس) سالمندان


دمانس یکی از عارضه های دوره سالمندی است که حافظه، تفکر،رفتار و احساس انسان را تحت تاثیر قرار میدهد.از نشانه های آن ممکن است کم شدن قدرت حاظه، دشوار بودن یافتن لغات جدید جهت حرف زدن و با فهمیدن صحبت های دیگران، مشکل در انجام فعالیتهای روزمره و تغییرات خلق و خو باشد.زوال عقل بخشی طبیعی از فرآیند سالمندی نیست.به همین علت تشخیص این بیماری از فراموشی طبیعی دوران سالمندی جهت شروع درمان فوری بسیار اهمیت دارد.

افسردگی سالمندان


- فراموشی طبیعی سالمندان


هریک از ما انسانها ممکن است موضوعاتی را از یاد ببریم و باید بدانیم که همه سالمندان دچار ضعف حافظه نمیشوند.ولی بطور کلی بالا رفتن سن باعث فراموشکاری بیش از قبل میشود.سالمندان موضوعاتی را که در گذشته دور اتفاق افتاده است خوب به یاد دارند اما اتفاقاتی که اخیرا پیش امده را فراموش می کنند.مثلا خاطرات جوانی خود را به یاد می آورند اما فراموش کرده اند که کلید خود را کجا گذاشتند.بعضی مواقع این فراموشی مشکلاتی برای سالمند و خانواده وی ایجاد میکند.


- آلزایمر سالمندان


آلزایمراز شایع ترین دلایل دمانس است.نشانه های این بیماری پیشرونده مغزی به سه بخش تقسیم میشوند:
مرحله ی اول : در این مرحله عملکرد حافظه مختل می شود که بیشتر در حافظه کوتاه مدت این اتفاق می افتد و توان یادگیری سالمند کاهش می یابد.
مرحله ی دوم : در این مرحله حواس مختل میشود و انجام فعالیتهایی مثل آشپزی، خرید و اداره امور اقتصادی برای سالمند سخت میشود.
مرحله ی سوم : در این مرحله نهایی سالمند همه چیز حتی اسم و فامیل خود را نیز فراموش میکند و کنترل ادرار و مدفوع وقدرت تکلم و حرکتی خود را از دست میدهد.


- مشکلات خواب سالمندان


تقریبا نیمی از سالمندان دچار اختلال در خواب هستند که نتیجه تغییرات طبیعی سالمندی است و رایجترین آن بی خوابی است که به صورت سخت به خواب رفتن و یا مشکل در ادامه خواب ظاهر میشود.بی خوابی ذاتا یک بیماری نیست و بعضی اوقات علائم عوارضی مانند فشار روانی مثل غم و غصه و استرس است و با رفع اینها بی خوابی نیز برطرف میشود.

بی خوابی سالمندان


- استرس در سالمندان


میزان استرس در دوره سالمندی نه تنها کم نمی شود بلکه در بیشتر مواقع افزایش می یابد و بیشترین علت آن فقدان است.مثل از دست دادن همسر، بینایی، شنوایی؛ شغل و ...سالمندانی که به دلیل بیمارهای مختف توان بدنی شان کاهش یافته است با بروز این تعداد زیاد استرس از پا در می آیند.همچنین استرس شدید ممکن است منجر به افسردگی و یا حتی خودکشی نیز بشود.انواع عارضه های جسمانی و روانی باعث بروز استرس می شودن و خود استرس نیز احتمال ابتلا به بیماریهای جسمی و روانی را افزایش میدهد.


اکثر اوقات این قبیل موضوعات مایوس کننده از اختیار فرد خارج است و جلوی آن را نمی شود گرفت.ولی میتوان قدرت فرد را در رویارویی با این مسائل افزایش داد و از بروز عوارضی مثل استرس، حواس پرتی، عصبی شدن، بی خوابی، بی میلی نسبت به غذا و زود رنجی و... پیشگیری کرد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

شرکت پرستاری طلوع طب
شماره تماس ها