فعالیت های ورزشی در سالمندان

فعالیت های ورزشی در سالمندان

همان طور که میدانیم فعالیت های ورزشی ، مراقبت و معاینات پزشکی منظم ازعواملی هستند که باعث طولانی شدن عمر انسان ها می شوند.ورزش مهم ترین عامل در جلوگیری از سالمندی است و علاوه بر حفظ سلامتی دستگاه قلبی و عروقی سالمندان باعث بهبود عملکرد عضلانی آنها نیز می شود.
اصول تمرین برای افراد سالمند مانند گروه های دیگر است.ولی در زمان تنظیم برنامه برای سالمندان باید به نکات ویژه ای توجه کرد.تمرین با شدت پایین برای سالمندان احتمال آسیب و فشار قلبی را کاهش می دهد.بنابراین سالمندان باید بدانند که به چه صورت میزان شدت تمرینات خود را کنترل کنند.همچنین بدن سالمندان به زمان بیشتری جهت سازگاری با تمرینات ورزشی نیاز دارد و تغییرات ناگهانی در تمرینات آنها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.بدن آنها به زمان بیشتری نیز نیاز دارد تا به حالت اولیه خود بازگردد.
مدت تمرین برای سالمندان در ابتدا باید کوتاه باشد و کم کم افزایش پیدا کند.علاوه بر آن سالمندان به زمان بیشتری جهت گرم و سرد کردن خود احتیاج دارند.برخی از سالمندان نیز به دلیل شرایط خاص خود مدت کوتاهی می توانند در جلسات تمرینی حضور داشته باشند.بنابراین مدت زمان این جلسات باید کمتر و با شدت پایین تر و تکرار بیشتر صورت گیرد.


با افزایش سن تغییراتی دربدن انسان به وجود می آید که با انجام حرکات ورزشی می توان روند آغاز این تغییرات را تا حدی به تاخیر انداخت.

فعالیتهای ورزشی در سالمندان


تغییرات دستگاه قلب و عروق در سالمندان :


با بالا رفتن سن تغییرات قابل ملاحظه ای در دستگاه قلب و عروق اتفاق می افتد که مهم ترین آنها کاهش عملکرد بطن چپ و دریچه های قلبی، کاهش حجم ضربه ای و برون ده قلبی می باشد که باعث کم شدن اکسیژن مصرفی می شود.البته وضعیت سلامتی و یا بیماری سالمندان نیز نقش موثری در پیدایش این تغییرات دارد.


تغییرات دستگاه تنفسی در سالمندان :


ممکن است به دلیل تغییرات دستگاه تنفسی و عملکرد ریه ها در دوران سالمندی توانایی سالمندان جهت شرکت در فعالیتهای ورزشی کاهش یابد.


تغییرات دستگاه عضلانی و اسکلتی در سالمندان :


با افزایش سن و آغاز سالمندی توده عضلانی بدن کاهش می یابد که موجب کم شدن قدرت و استقامت بدنی سالمندان می شود.ب هطوری که بر کیفیت زندگی و طول عمر آنها نیز تاثیر می گذارد.حتی انجام کارهای عادی روزانه مانند حمل زباله و مرتب کردن رختخواب نیز برای آنها دشوار میشود.

ورزش سالمندان


شکنندگی استخوان ها در سالمندان :


با افزایش سن کاهش تراکم استخوانها باعث شکننده شدن انها می شود.شکستگی در دوران سالمندی پدیده ای عادی است اما ورزش کردن و فعالیت منظم بدنی تا حدی می تواند شروع پوکی استخوان را به تاخیر بیاندازد.


انعطاف پذیری بدن سالمندان :


بالا رفتن سن موجب سفت شدن بافت های همبند و در نتیجه کاهش انعطاف پذیری و حرکت مفاصل می شود که به عنوان بیماری التهاب مفصل شناخته میشود.از دلایل آن می توان به کم شدن فعالیت بدنی اشاره کرد که از طریق تمرینات کششی منظم تا حدی میتوان آن را بهبود بخشید.


ترکیب بدن در سالمندان :


با آغاز دوره سالمندی به دلیل کاهش متابولیسم بدن چربی بدن افزایش پیدا میکند.طبق تحقیقات به عمل آمده انجام فعالیت های ورزشی موجب حفظ توده بدون چربی بدن می شود و ذخیره چربی را نیز کاهش می دهد و باعث ساخت پروتئین در بدن می شود.

ورزش سالمندان


کاهش تعادل بدن درسالمندان :


با افزایش سن به تدریج بدن هماهنگی و تعادل خود را از دست می دهد که با انجام حرکات ورزشی میتوان آن را به تعویق انداخت و با ایجاد قدرت مناسب و افزایش تعادل مانع از زمین خوردن سالمندان شد.


تنظیم درجه حرارت بدن سالمندان :


با افزایش سن تنظیم حرارت بدن سالمندان دچار مشکل می شود و فرآیند کسب نیرو و کاهش درجه حرارت بدن خیلی موثر نیست.به همیت دلیل میزان تلفات ناشی از گرما در سالمندان نسبت به جوانان بیشتر است.اغلب آنها احساس تشنگی کمتری میکنند که باعث میشود بدن آنها به کم آبی دچار شود.


ایجاد حس استقلال در سالمندان :


یکی از مشکلات دوران سالمندی عدم اختیارو وابستگی به دیگران است که موجب ناراحتی سالمندان می شود.ورزش کردن و انجام فعالیت های بدنی و بودن در میان همسالان خود باعث کاهش افسردگی وافزایش اعتماد به نفس و انگیزه زندگی در سالمندان عزیز میشود.


در ادامه مطلب به برخی فعالیت های ورزشی مناسب سالمندان اشاره می کنیم :

فعالی تهای ورزشی در سالمندان


تمرینات هوازی برای سالمندان:


بهترین تمرین هوازی برای افراد سالمند پیاده روی است و برای افرادی که مشکلات مفصلی دارند شنا و راه رفتن در آب نیز توصیه میشود.سالمندانی که در شرایط مطلوب جسمانی قرار دارند نیز می توانند کوه پیمایی و ورزشهای دیگری را با مشورت پزشک و با شدت متوسط انجام دهند.


انعطاف پذیری در سالمندان:


حرکات کششی بهترین نوع این تمرین برای سالمندان است که باید به تدریج و آرام انجام شود تا باعث آسیب و پارگی عضلانی بدن آنها نشود.کشش باید تا حدی باشد که در مفاصل و اطراف آن سالمند احساس درد نداشته باشد.


تمرینات قدرتی برای سالمندان:


تمرینات قدرتی همراه با تحمل وزن بدن مانند شنای سوئدی بهترین ورزش برای افزایش قدرت عضلانی سالمندان است.سرعت انجام حرکات باید آهسته و ریتمیک باشد و از انجام حرکات سریع و انفجاری خودداری شود.


شرکت پرستاری طلوع طب
شماره تماس ها