پوست سالمندان و خطر ابتلا به سرطان و عفونت

پوست سالمندان و خطر ابتلا به سرطان و عفونت

کاهش ایمنی بدن در دوران سالمندی امری بدیهی است که پوست انسان نیز از این قاعده مستثناء نیست.پوست مانعی بین بدن و دنیای خارج است و ازخشک شدن بافتهای بدن جلوگیری میکند.بنابراین سالمندان بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان و عفونت های پوستی هستند.زیرا پوست آنها توانایی دفاع از خود را ندارد و قادر به جذب سلولهای مربوطه نیست.نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف آنتی اکسیدانها و مواد غذایی تاثیری در سرعت پیر شدن ندارند و همچنین رادیکالهای آزاد تنها عامل فرسایش سلولها و تخریب پوست در سالمندی نیست.بهره مندی از یک رژیم غذایی مناسب می تواند در عوارض ناشی از بیماری های دوران سالمندی مثل سرطان،دیابت و پوکی استخوان موثر باشد اما هیچ سندی دال بر این مطلب که آنتی اکسیدانها می توانند در پیشگیری از پیری موثر باشند وجود ندارد.


مشکلات پوستی که در اثر تماس طولانی با نور آفتاب بوجود می آید به شرح زیراست :


1- کراتوز آفتابی


این عارضه به شکل لکه های پوسته دار قرمز قهوه ای است که در نقاطی مثل سر و صورت و گوش ظاهر می شود و درمان آنها توسط پزشک ضروری است زیرا درصورت عدم درمان ممکن است به سرطان های پوستی منجر شود.

مشکلات پوست سالمندان


2- سرطان سلولی پوشش


این مشکل معمولا درنواحی صورت ،لب، پشت دست و لبه های گوش بوجود می آید.این نوع سرطان می تواند پیشرفت کرده و به دیگر اندامهای داخلی بدن نیز منتشر شود.

بیماری های پوستی سالمندان


3- سرطان سلولی قاعده ای


این عارضه شایع ترین نوع سرطان است که به صورت یک برآمدگی کوچک و براق روی سرو گردن فرد ظاهر میشود و اگر درمان نشود منجر به خونریزی شده و روی آن دلمه ایجاد میشود.پیشرفت این نوع سرطان کند بوده و به ندرت در قسمتهای دیگر بدن انتشار می یابد.


4- اتصال مویرگها یا تلانز کتازی


این عارضه در اثر نور خورشید و معمولا در نواحی صورت بوجود می آید و توسط لیزر درمان می شود.


5- زونا


این مشکل به علت التهاب رشته ای عصبی در اثر ویروس آبله مرغان است.علائم آن به صورت درد و سردرد و خستگی و بی حالی است که در افراد سالمند شایعتر و دردناکتر است.

زونا در سالمندان

 


6- اگزمای شوره ای (درماتیت سبورئیک)


از نشانه های این عارضه قرمزی و ایجاد پوسته های چرب در سر و ابرو و کناره های بینی و پشت گوش ها می باشد.

پوست سالمندان


7- ملانوم بدخیم


این مشکل یک نوع سرطان مهم ولی کمیاب است و مردان بالای 50 سال در معرض خطر بیشتری هستند.این عارضه به صورت برآمدگی مانند خال و به رنگ قهوه ای تیره یا سیاه است که با لبه نامنظم و رنگ غیر یکنواخت ظاهر می شود.همچنین می تواند به سایر بافتهای بدن منتشر شده و باعث مرگ شود.

پوست سالمندان


8- لکه های سنی یا آفتابی


این نوع لک ها ارتباطی با بیماری کبد ندارند و به دلیل بالا رفتن سن و نور خورشید است و معمولا روی صورت و پشت دست و پا نمایان می شوند.

 


9- توده های عروقی گیلاسی


این عارضه به شکل توده های کوچک و برجسته و به رنگ قرمز روشن است که در اثر گشاد شدن عروق سطحی پوست ایجاد میشود و خطری ندارند.

مراقبت از پوست سالمندان


10- کبودی یا خون مردگی پوست


پوست سالمندان به علت کاهش چربی زیر جلدی و همچنین کاهش ایمنی بافتهای همبند بیشتر مستعد آسیب و کبودی و خونریزی درون بافتی بر اثر ضربه های کوچک است.برخی اوقات نیز ناشی از مصرف داروی رقیق کننده خون و یا وجود بیماریهای داخلی است.


11- زخم بستر:


در سالمندان بافت های زیر پوست لاغر میشوند و جریان خون نیز ضعیف می شود.به همین علت اگر فرد طولانی مدت در بسترو بدون تحرک بماند این بافتها متلاشی شده و باعث ایجاد زخم بسترمی شود.همچنین به دلیل تضعیف جریان خون اکسیژن نیز به محل زخم نمی رسد و منجر به عفونت می شود.سالمندان مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به زخم بستر هستند.با جابجایی مکرر و تغییر وضعیت سالمند می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد.


شرکت پرستاری طلوع طب
شماره تماس ها