فشار خون بالا و عوارض آن

فشار خون بالا و عوارض آن

یکی از شایعترین مشکلاتی که برای بدن انسان رخ می دهد فشارخون بالاست.مقدار فشار خون با مقدار خونی که قلب پمپاژ میکند و میزان مقاومت خون در رگها تعیین میشود.هر چه میزان پمپاژ خون بیشتر و رگ باریک تر باشد فشار خون بالاتر است.تصور اکثر مردم این است که فشار خون بالا خیلی خطرناک است.در صورتی که فشار خون پایین نیز می تواند مشکل ساز باشد و بدن انسان را در معرض خطر قرار دهد.اغلب سالمندان با مشکل فشار خون مواجه هستند به همین علت باید تحت نظر یک پرستار سالمند با تجربه باشند تا بتواند فشار خون آنها را کنترل کند.یک پرستار سالمند خوب باید بداند که فشار خون بالا بسیار خطرناک است و نباید نسبت به آن بی اهمیت بودسالمندان با فشار خون بالا در معرض ابتلا به سکته قلبی هستند و افراد با فشار خون پایین بیشتر در معرض بی حالی و غش هستند.پس پرستار سالمند باید به این نکات بسیار توجه کند و فشار خون فرد سالمند را بطور مرتب اندازه گیری کند.پرستار سالمند باید متذکر شود که فرد سالمند با هر بار مراجعه به پزشک از او بخواهد که فشارخونش را اندازه گیری کند.همچنین سالمندان می توانند با خرید دستگاه فشار سنج به صورت منظم از پرستار خود بخواهند که فشار خون آنها را کنترل کند.این موضوع برای سالمندانی که دارای فشار خون بالا هستند بسیار حائز اهمیت است و برای افرادی که فشار خون نیز ندارند یک روش پیشگیری محسوب می شود.
استخدام یک پرستار سالمند ماهر برای سالمندانی که دارای فشار خون بالا هستند از نکات بسیار ضروری است.زیرا پرستار سالمند در مصرف و زمان بندی درست داروها به بیمار کمک میکند.در صورت بروز خطر برای سالمند پرستار می تواند در خواست کمک کند و یا خودش قادر باشد مشکل را حل کند.به طور کلی استخدام پرستار سالمند برای سالمندان بسیار مفید است و باعث آرامش روحی و روانی آنها می شود.
وجود پرستار سالمند باعث آسودگی خاطر اعضای خانواده سالمند نیز میشود و آنها مطمئن هستند که سالمندشان تنها نیست و در صورت بروز حادثه و مشکلی که نیاز به پزشک باشد پرستار در خانه حضور دارد و میتواند به فرد سالمند کمک کند.همچنین حضور پرستار باعث دلگرمی سالمند نیز میشود و او را از احساس تنهایی و افسردگی دور میکند.

فشار خون بالا در سالمندان


از وظایف مهم پرستار سالمند توجه به رژیم غذایی سالمندان می باشد که در کنترل فشار خون این افراد بسیار حائز اهمیت می باشد :


- پرهیز از غذاهای سرخ شده
- کاهش مصرف کره و خامه
- مصرف مغز و دانه ها
- کاهش مصرف نان های بدون سبوس
- پرهیز از نوشیدن آب و سایر نوشیدنی ها بین غذا
- کاهش مصرف قند و شکر و شکلات و قهوه
- مصرف ماهی و مرغ به جای گوشت قرمز
- کاهش مصرف نمک و مصرف کافی پتاسیم
پرستار سالمند همچنین باید توجه داشته باشد که سالمند داروهای خود را بطور مرتب استفاده کند و اگر دارویی عوارض جانبی دارد پرستار باید با مشورت پزشک داروی دیگری به سالمند بدهد.

تغذیه مناسب سالمندان با فشار خون بالا


انواع فشار خون بالا :


فشار خون اولیه که در اکثر بزرگسالان بدون علت خاصی وجود دارد و به مرور زمان اتفاق افتاده است.


فشار خون ثانویه که بصورت ناگهانی اتفاق می افتد و از فشار خون اولیه بالاتر است.عوامل متعددی می تواند باعث فشار خون ثانویه شود :
1- مشکلات کلیه
2- تومورغده آدرنال
3- نواقص مادرزادی رگ های خونی
4- مصرف برخی داروها مثل داروهای ضد بارداری، سرما خوردگی و مسکن ها

انواع فشار خون بالا


علائم فشار خون بالا شامل موارد زیر است :


- احساس گیجی و خستگی
- سردرد شدید
- احساس درد در قفسه سینه
- مشکل در بینایی

فشار خون بالای سالمندان


عوارض فشار خون بالا چیست ؟


1- سن :


با افزایش سن فشار خون نیز افزایش می یابد.مردان در ابتدای میانسالی و زنان بعد از یائسگی به فشار خون مبتلا می شوند.


2- سابقه خانوادگی :


اغلب افرادی به این عارضه مبتلا می شوند که در خانواده خود چنین سابقه ای داشته اند.


3- چاقی واضافه وزن :


هر جه فرد چاقتر باشد پمپاژ خون جهت تامین اکسیژن بیشتر میشود و در نهایت حجم خونی که در رگها جریان می یابد افزایش یافته و به دیواره رگها فشار وارد میکند.


4- استعمال دخانیات :


دخانیات هم فشار خون را افزایش می دهد و هم مواد موجود در آن باعث تخریب دیواره رگهای خونی و بالا رفتن فشار خون میشود.افرادی هم که در معرض دود این مواد هستند دچار افزایش فشار خون می شوند.

فشارخون سالمندان


5- عدم تحرک و فعالیت های جسمی :

 

افراد کم تحرک ضربان قلب پایین تری نیز دارند.هر چه ضربان قلب بالاتر باشد قلب بیشتر کار می کند و از اضافه وزن و بالارفتن فشار خون جلوگیری میکند.


6- مصرف بی رویه الکل نیز باعث افزایش فشار خون می شود.


7- برخی بیماریهای مزمن مثل دیابت و بیماریهای کلیوی و کلسترول احتمال خطر فشار خون بالا را افزایش می دهد.


عوامل موثر در بهبود فشار خون بالا :


- پرستار سالمند می تواند با تشویق به ورزش و فعالیت بدنی سالمند را ازعوارض فشارخون بالا دور نگه دارد.شنا،پیاده روی و دوچرخه سواری از ورزشهای مناسب جهت کاهش فشار خون است.
- افراد چاق بیشتر از افرادی که اضافه وزن ندارند در معرض ابتلا به فشارخون بالا هستند.بنابراین کاهش وزن نیز از عوامل پایین اوردن فشار خون است.
- جهت کاهش فشار خون غذا را کاملا بجویید و تا حد امکان غذا را در محیطی آرام و بدون استرس میل کنید.
- پرستار سالمند با حذف سیگار از برنامه روزانه سالمند می تواند به کاهش فشار خون وی نیز کمک کند.
- استرس نیز ازعوامل افزایش فشار خون می باشد.پرستار سالمند با کمک به او جهت کاهش استرس و یا مشورت با یک روانپزشک می تواند در کنترل فشارخون سالمند موثر باشد.

عوارض فشار خون بالا در سالمندان


میزان طبیعی فشار خون چقدر است ؟


فشار خون به کمک دو عدد سنجیده میشود.مثلا گفته میشود که 12 روی 8 است.عدد اول فشار خون سیستولیک است.یعنی حداکثر فشار خونی که در اثر ضربان قلب در رگ ها بوجود می آید.
عدد دوم فشار خون دیاستولیک است به معنی حداقل فشاری خونی که در شریانهاست و زمنی است که قلب در حال استراحت و پرشدن مجدد است.
واحد اندازه گیری فشار خون " میلی متر جیوه " است.فشار خون طبیعی 120 روی 80 میلی متر جیوه است.


شرکت پرستاری طلوع طب
شماره تماس ها